2011. április 15., péntek

A Facebook veszélyei!







Amit megtehetsz, és amire figyelned kell!


1. A facebook a hírekben találkozni lehet a biztonsági programok gyártóival is, www.facebook.com/biztonsag itt az esetleges átverésekről és a veszélyekről is lehet értesülni.
2. Az adatvédelmi beállításokat át kell tanulmányozni, csak kizárólag a megbízható barátoknak szabad engedélyezni a teljes adatlaphoz való hozzáférést, minimalizálni kell a nyilvános profilon közzétett adatokat. A Facebookon külön-külön be lehet állítani, hogy egyes felületek kinek a számára válhatnak láthatóvá. (pl. fényképek, üzenőfal, stb) Ehhez listákra kell szervezni az ismerősöket, de a létrehozott listát senki más nem láthatja rajtunk kívül. Megéri a fáradtságot az adatvédelmi beállítások pontos átnézése, és használata így sok későbbi kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.
3. A Facebook oldalán kapott továbbított linkekkel szemben, többnyire inkább legyünk bizalmatlanok és ne nyissuk meg őket.
4. Természetesen ismeretlenek és különböző fantázia név mögé rejtőző idegenek jelölését ne fogaduk el.
5. A különböző csoportokhoz való csatlakozást is meg kell gondolni, hiszen így egy pillanat alatt több száz esetlegesen több ezer ember számára is elérhetővé válnak az adataink, ezt pedig nem biztos, hogy szeretnénk. Továbbá a csoport üzemeltetője, bármikor megváltoztathatja a csoport nevét, így lehet, hogy időközben egy olyan ügy rajongójává váltunk, amit nem is biztos, hogy felvállalnánk.
6. Igaz, hogy a profilunkat bármikor lehet törölni, de az ott látott adatok bárki számára letölthetőek voltak, persze a fényképek is. Így hiába szűntetjük meg a fiókunkat, attól még sajnos az adataink fenn maradhatnak a weben.
7. Azt is meg kell gondolnunk, hogy mit lájkolunk. Mivel ha egy –egy oldalt kedvelünk, az, az adott cég saját oldalán is megjelenthet, úgymond kikerül a Facebookról, és ez sem mindig a felhasználó érdekeit szolgálja.
8. Mindig gondoljuk meg, hogy milyen alkalmazást telepítünk a Facebookon!
9. Nyereményjáték vagy adathalászat? Nem olyan régen kezdtek el terjedni a különböző nyereményjátékok. „Nyerj 5 csillagos wellnesshétvégét!”, „Nyerj mobiltelefont!” Nem árt azonban figyelnünk arra, hogy az ilyesmi hatására mire klikkelünk rá. Sokszor ugyanis olyan adatok felhasználására kérnek engedélyt a játék fejében, amiket valószínűleg nem szeretnénk reklámcélokra megosztani: például hogy az e-mail fiókunkba is küldhessenek üzenetet. Tehát a legegyszerűbb megoldás ilyen afférok ellen, ha az engedélyezés előtt elolvassuk, mit is kérnek tőlünk.
10. Kellemetlen körlevél. A körlevelek nagy része álhír, megtévesztés, hamis riasztás. A felismerés, egyszerű. Elsősorban arról láthatjuk miről is van szó, hogy felszólít, küldjük tovább minél több embernek. Mert így segíthetünk egy rákos kisgyereken, vagy figyelmeztethetjük az ismerőseinket egy új vírusra. A legtöbb lánclevél persze nem okoz egyéb gondot, mint bosszúságot a címzetteknek. Teljesen kiirtani őket sajnos nem lehet, de annyit mindenképpen megtehetünk, hogy nem továbbítjuk őket.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése